śr.. cze 19th, 2024

Prawo karne – co trzeba o nim wiedzieć?

Ograniczona znajomość prawa szkodzi oraz potrafi powodować poważne konsekwencje dla każdego z nas. Nikt nie może tłumaczyć się brakiem wiadomości o aktualnych przepisach oraz skutków łamania prawa. Nie ma znaczenia, czy przestępstwo popełniono przez przypadek czy świadomie, odpowiedzialność poniesie każdy.

Prawo karne – co może grozić za działanie niezgodne z prawem?

Podejmując instynktowne działania i pomijając przemyślenie tego, czy nasze postępowanie jest zgodne z prawem, ryzykujemy narażeniem się na wiele przykrych konsekwencji. Przykładem popularnych wykroczeń mogą być zaniedbania związane z urzędem skarbowym, które dotyczą pracowników oraz przedsiębiorców. Nawet w sytuacji najdrobniejszego złamania przepisów możemy potrzebować pomocy prawnika. Można odnaleźć taką osobę wpisując hasło prawnik Kraków albo adwokat prawo karne Łódź, podanie miejsca zamieszkania usprawni odszukanie najbliższego specjalisty. Zgodnie z prawem w tej dziedzinie przepisy są rygorystyczne, a ich nieprzestrzeganie każdorazowo nosi miano przestępstwa, więc podlega pod przepisy prawa karnego procesowego, a to oznacza, że wiąże się z odpowiednią karą.

Czy istnieją przypadki, w których prawo karne nas nie dotyczy?

Postępowanie sądowe przeciwko podejrzewanemu o złamanie prawa wszczyna się jedynie jeżeli konkretne przesłanki postępowania sądowego będą spełnione. Brak przepisów o popełnionym przestępstwie wraz z przewidywaną karą w przepisach kodeksu to znak, że winny uniknie wymierzenia kary za swoje działanie.

immunitet