wt.. wrz 10th, 2024

Wiek piramid

W czwartej dynastii król Sneferu doskonalił sztukę budowy piramid. Jego epoka jest często opisywana jako Era piramid. Słynne piramidy w Gizie zostały zbudowane po Sneferu, pod panowaniem królów Chufu, Khafre i Menkaure.

* Pierwsza piramida: chociaż czwarta dynastia zasygnalizowała wiek epoki budowania piramid, uczeni tradycyjnie włączyli trzecią dynastię do złotej ery ze względu na pierwszą piramidę, zbudowaną dla króla Dżesera w Sakkara. Architekt Dżesera, Imhotep, zrewolucjonizował budowę w Egipcie, budując królewski grobowiec z kamienia zamiast zwykłej cegły z mułu, mastabas, ponieważ chciał trwałego pomnika swojego króla. Była to konstrukcja z kamienną piramidą pośrodku i otaczającymi świątyniami.

* Czwarta dynastia: względny komfort trzeciej dynastii zaoferował władcom czwartej dynastii swobodę odkrywania bardziej artystycznych i kulturalnych zajęć. Eksperymenty architektoniczne króla Sneferu doprowadziły do ​​ewolucji od piramid schodkowych w stylu mastaby do piramid o gładkich bokach, takich jak płaskowyż Giza. Wygląda na to, że król Sneferu przesunął więcej kamieni i cegieł niż jakikolwiek inny faraon i przypisuje mu ukończenie pierwszej prawdziwej piramidy, zwanej Czerwoną Piramidą. Zbudował również mniejsze piramidy schodkowe i był, ogólnie rzecz biorąc, najbardziej płodnym budowniczym piramid w tamtych czasach.

* Wielka piramida: Zbudowana dla króla czwartej dynastii Khufu, piramidy w Gizie zostały ukończone w 2560 roku p.n.e. na Nekropolii w Gizie, położonej w dzisiejszym nowoczesnym mieście Kair. Wielka Piramida jest największą z trzech piramid, a część jej centralnego budynku zawiera trzy małe piramidy zbudowane dla żon Khufu. Wykonanie go zajęło około 20 lat i była najwyższą budową ludzką na świecie od ponad 3800 lat.

* Organizowanie siły roboczej: Pomimo kilku teorii dotyczących budowy piramid, badania wykazały, że najprawdopodobniej został zbudowany przez samych Egipcjan w ciągu 20 lat. Najwyraźniej liczna ekipa specjalistów, w tym kamieniarzy, malarzy, rolników, matematyków i księży, zaoferowała swoje umiejętności i czas, starając się o tę służbę cywilną. Dowody wskazują, że wiele wysiłku i organizacji poświęcono na prowadzenie ewidencji i rozliczanie podczas budowy piramid.

Badanie piramid sugeruje, że osiągnięcia w architekturze i finansach podczas czwartej dynastii pozostają niespotykane w historii Egiptu.

Autor jest historykiem i interesuje się badaniem starożytnych zabytków i ruin. Uwielbia pisać o swoich podróżach i historycznych miejscach, takich jak piramidy w Gizie.